Jak se starat o zelenou stěnu v interiéru 

Stavíte si zelenou stěnu sami nebo nevíte, pro jaký systém nebo způsob pěstování rostlin se rozhodnout? Sledujte náš seriál: Vše, co potřebujete vědět o zelených stěnách. 

O jednotlivých způsobech pěstování v truhlíkové zelené stěně jsme vás informovali v minulém článku.

Dnes vám naše specialistka na servis a milovnice rostlin Monika prozradí, jak se o zelenou stěnu v interiéru starat, aby vám dělala radost co nejdéle.

Monika provádí údržbu zelené stěny v kancelářích Kauflandu.

Zalévejte bezstarostně

Zalévat každou rostlinu zvlášť je pro někoho radost. V zelených stěnách ale roste až 36 rostlin na metr čtvereční. Zalévání tak může chvíli trvat. Proto se vyplatí používat systémy, které vám umožní se z rostlin hlavně radovat – a takový je náš Flora Panel.

Závlaha v systému Flora Panel je automaticky řízená časovači a díky zálivce podmokem odpadá jakkoliv se o zelenou stěnu starat. Zelené stěny v našem systému Flora Panel stačí zalít 1-2x týdně. Pokud vaše zelená stěna automatickou závlahu nemá, můžete stěnu zalévat konví a nebát se, že přelijete rostliny – systém přepadů se postará o rovnoměrné rozložení vody. 

Nezapomínejte, že pokud máte zelenou stěnu s kapkovou závlahou, je potřeba pravidelně servisovat závlahové spoje a čistit usazený vodní kámen v jejích dripech, které se mohou ucpávat.

Zajistěte dostatek světla

Zelené stěny se vám nejvíce odvděčí na místech s dostatečným rozptýleným světlem. Vyhněte se přímému slunci, ale také tmavým koutům. Pokud máte zelenou stěnu v interiéru s nižším osvětlením, zvažte instalaci doplňkového osvětlení.

Pravidelně hnojte

Rostliny v zelených stěnách potřebují pravidelné přihnojení, ideálně jednou za měsíc během vegetačního období. Pokud máte rostliny v substrátu, použijte tekutá hnojiva, která do něj snadno proniknou. V případě hydroponie rádi používáme hnojivo Osmocote, které se aplikuje jednou za sezónu, postupně se uvolňuje a působí až 3 měsíce.

Hnojivo Osmocote aplikujte jednou za sezónu. Postupně se uvolňuje a působí až 3 měsíce.“

Zastřihávejte přerostlé listy

Pravidelně prostřihávejte přerostlé nebo zvadlé listy, aby rostliny měly dostatek prostoru k růstu. Odstraňování odumřelých částí udržuje zelenou stěnu nejen esteticky čistou, ale také zdravou. Pokud vám rostlina uhynula, v našem systému Flora Panel ji jednoduše vyměníte za druhou – stačí vyjmout květináč a vložit novou rostlinu. Říkáme tomu kytka za kytku.

Kontrolujte škůdce

Vzhledem k hustotě rostlin v zelené stěně je dobré pravidelně kontrolovat listy, zda nejsou napadené škůdci. Pokud objevíte nějaké problémy, zakročte ihned vhodnými prostředky. – “Nám se nejvíce osvědčil Polysect insekticid od Substral,” radí Monika. Nejlepším řešením ale je vyměnit celý květináč s rostlinou, protože i ten může být napadený. Díky tomu dokážete silně eliminovat škůdce.

Nám se nejvíce osvědčil Polysect insekticid od Substral.“

A co raději nedělat?

Nepoužívejte lesk na listy. Pokojové rostliny dýchají pomocí průduchů – tzv. stomat, které se nacházejí na horní nebo spodní straně listu, ale často na obou. Aplikace lesku je může ucpat kvůli obsahu silikonů, olejů a vosků, a tím je přidušuje. 

Pro rostliny, které mají stomata na obou stranách listu (asi ⅔ druhů), použití lesku ve spreji nedoporučujeme – a patří sem právě většina pokojovek, které se používají v  zelených stěnách – filodendrony, šplhavníky, monstery či draceny. 

Na lepkavém povrchu rostliny z laku navíc ulpívá více prachu, který se hůř odstraňuje.

Opatrný servis zelené stěny se zabudovanou televizí.

Zelená stěna je úžasným doplňkem každého prostoru, a s trochou pravidelné péče bude vypadat skvěle a zdravě po celý rok! 

Nestíháte o vaše zelené stěny pečovat sami? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme. 

Tato stránka používá cookies pro lepší fungování a remarketing. Prohlížením této stránky s použitím cookies souhlasíte.