Jaké existují systémy pro stavbu zelených stěn?

První článek našeho seriálu Vše, co potřebujete vědět o zelených stěnách vám jednoduše představí, s pomocí jakých systémů se tyto zelené skvosty staví, a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

V současné době na trhu existují 4 hlavní typy systémů, ze kterých se staví zelené stěny. Dříve populární geotextilie a modulární koše postupně nahrazují moderní truhlíky. Ty nejmodernější jsou vyvinuty tak, abyste si je mohli doma jednoduše postavit i vy.

Popínavé rostliny

Nejstarší typ zelených stěn, který si zajistila sama příroda. Jsou nejlevnějším systémem na trhu. Porostou nosnou konstrukci před domem přímo z terénu nebo velkoobjemového truhlíku.

Výhody

Hlavní výhodou je jejich velmi levné založení.

Nevýhody

Nevýhodou je, že než popínavé rostliny vyrostou až na vrchol budovy, čekáte 8-10 let. Pokud některá vymrze, čekáte znovu stejnou dobu.

Popínavé rostliny obrostou klidně i celou budovu

Geotextiliové systémy

První systém zelených stěn, který se začal hojně využívat pro stavby živé architektury. Používá ho například světoznámý architekt a botanik Patrick Blanck.

Výhody

Nákladově je to velmi levný systém.

Nevýhody

Nevýhody zde bohužel převyšují nad výhodami. V geotextilii je velmi náročné udržet rostliny při životě. Takový systém vydrží maximálně 3-5 let. Jsou naprosto nevhodné pro použití v místech, kde teplota klesá pod 0° celsia. Kontrola množství vody v ploše je složitá, častým problémem jsou přemokřené kořeny rostlin, zatímco vrchol zelené stěny je suchý. Takové systémy se musí neustále opravovat, jejich údržba je tak velmi nákladná.

Takhle vypadá čerstvě založená fasáda z geotextiliových kapsí (Zdroj: Počítáme s vodou)

Modulární systémy

Říká se jim také síťové nebo košové. Modulární systém vznikl ve Francii, kde jsme se jím inspirovali i my. Od roku 2010 jsme vyvíjeli vlastní systém, který jsme používali až do roku 2017. Pěstební složkou je rašeliník (sphagnum), lze použít i jiné výplně, jako je čedič, kokos nebo substrát. Je důležité ale vědět, jak se materiál bude fyziologicky chovat v dlouhodobém časovém horizontu. 

V současnosti zažívají modulární systémy velký boom. Jako pěstební výplň používají speciální čedičovou vatu, jejich řídící systémy jsou však velmi drahé.

Výhody

Do modulárních košů hlubokých 10-15 centimetrů lze ukotvit opravdu velké rostliny. Variabilita pěstování je široká, výsledkem je krásná džungle. Rostliny lze v koších také předpěstovávat, a pak je stačí do systému zavěsit.

Nevýhody

Hlavní nevýhodou je problematická kapková závlaha a vysoká náročnost na údržbu systému. Substrát z košů časem vypadává a musí se doplňovat. Navíc není možné přesně monitorovat celoplošnou vlhkost, a tak dochází k úhynu rostlin. Po pěti letech se modulární systémy stávají nerentabilní. Další velkou nevýhodou je nutnost výstavby hydroizolační vrstvy, což výrazně navyšuje cenu systému.

Hotová stěna realizovaná modulárním systémem – při bližším prozkoumání můžete mezi rostlinami vidět ocelové klece, ve kterých je upevněn rašeliník

Truhlíkové systémy

Jedná se o moderní systémy, mezi které patří i Flora Panel. Těší se čím dál větší oblibě a postupně nahrazují starší systémy. Existuje několik druhů truhlíků. Ty nejkvalitnější z nich navíc používají přepadovou závlahu místo kapkové závlahy, která má kratší životnost.

Výhody

Pokud má truhlík moderní přepadovou závlahu, snižují se náklady na rekonstrukci v budoucnosti a eliminují se počáteční investice oproti kapkové závlaze. Kvalitnější systémy používají vyměnitelný květináč – nemocnou rostlinu stačí vyndat a ošetřit. Servis zelené stěny je tak jednodušší, rychlejší a levnější. Takovéto nastavení systému umožňuje pěstování mimo jiné i v hydroponii, které má spoustu výhod. Jedná se o udržitelné systémy.

Nevýhody

Pokud má truhlík kapkovou závlahu, v systému se usazuje vodní kámen, který ho časem ucpe. Rostliny pak nemají dostatek vody a umírají. Proto je lepší volit systém s přepadovou závlahou. Počáteční investiční náklady jsou sice vyšší, ale systémy vydrží výrazně déle.Zelené stěny z nich postavené vydrží více než 10 let.

Zelená stěna realizovaná naším truhlíkovým systémem Flora Panelem

Porovnání systémů

Pro jednodušší orientaci jsme vytvořili tabulku, kde shrnujeme základní informace o jednotlivých systémech:

Systém/ParametrPěstební variabilitaTyp závlahyVariabilita rostlinNáročnost na údržbuPořizovací nákladyŽivotnostUdržitelnost
Popínavé rostlinyneníkapkovámalánízkánízkéneomezená
Geotextiliové systémyneníkapkovávelkávysokánízké3-5 letkrátkodobá
Modulární systémyneníkapkovávelkávysokástřední5 letstřednědobá
Truhlíkové systémyorganický substrát, hydroponiekapková, přepadovávelkástřednívysokévíce, než 10 letdlouhodobá


Zvažujete instalaci zelené stěny do svého domova? Nebo si chcete postavit zelenou stěnu sami?
Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme. 

V příštím článku vám přiblížíme jednotlivé pěstební metody v zelených stěnách.

Tato stránka používá cookies pro lepší fungování a remarketing. Prohlížením této stránky s použitím cookies souhlasíte.