Jak pěstovat rostliny v truhlíkové zelené stěně? 

Stavíte si zelenou stěnu sami nebo nevíte, pro jaký systém nebo způsob pěstování rostlin se rozhodnout? Sledujte náš seriál: Vše, co potřebujete vědět o zelených stěnách

Se systémy pro stavbu zelených stěn jsme vás seznámili v minulém článku. Dnes vám v druhém článku seriálu prozradíme více o jednotlivých způsobech pěstování. Jednoduše vám vysvětlíme, jakými způsoby můžete pěstovat rostliny v zelených stěnách, jejich výhody a nevýhody, který způsob používáme nejraději my a proč.

Truhlík je král

Největším trendem pro stavbu zelených stěn jsou jednoznačně truhlíkové systémy s přepadovou závlahou. Jejich moderní provedení umožňuje jednoduchou instalaci i údržbu a jejich finanční náklady jsou ve srovnání s jinými systémy levnější. Většina z nich ,včetně našeho systému Flora Panel, je navržena tak, abyste v nich mohli květináče s rostlinami snadno vyndávat, přesouvat a měnit. Tento systém vám také vydrží nejdéle a jako jediný umožňuje různorodou pěstební variabilitu – tedy pěstování rostlin různými způsoby.  

Proto se dále rozepíšeme o způsobech pěstování v truhlíkových systémech, které pro stavbu zelených stěn nejvíce doporučujeme – ať už stavíte svépomocí nebo prostřednictvím realizační firmy.

Květináče Flora Pot s rostlinami pěstovanými v substrátu, vložené v truhlíku Flora Panel.

Substrát: dobrý sluha, zlý pán

Klasická metoda, kterou věrně znají už naše babičky. Do truhlíku jednoduše vložíte květináče s rostlinami tak, jak si je koupíte v obchodě a zalijete. Když některá rostlina uhyne, jednoduše ji vyndáte a vložíte v květináči novou. Na první pohled rychlé a jednoduché řešení. Problém nastává ve chvíli, když se vám nějaká rostlinka nakazí chorobou či škůdci, protože ti se množí právě v substrátu, který tvoří ideální podmínky pro jejich žití. Navíc je vyšší riziko, že se nakazily i další rostliny. 

Výhody: tradiční metoda, kterou zná každý, levnější pořizovací náklady

Nevýhody: rychlé množení škůdců, rychlejší nákaza rostlin nemocemi

Hydroponie je královna

Pěstování v hydroponii není žádnou novinkou, přesto o ní lidé moc nevědí. Do truhlíků se vloží jednotlivé rostliny v květináčích, ve kterých je speciální keramické kamenivo pro hydroponické pěstování – minerální substrát. Pro květináče v zelených stěnách se používá například o frakci (průměru) 3/8. Květináče mají ve svém spodku otvory, díky kterým minerální substrát obsažený v květináči nasává z truhlíku vodu pro rostliny. 

Pěstování v hydroponii máme nejraději i my. V našem systému Flora Panel se díky přepadové závlaze a speciálně navrženému sklonu truhlíků – Flora Panelů – dostane ke každé rostlině přesně tolik vody, kolik potřebuje. 

Prohlédněte si i naše obrázkové návody na pěstování v hydroponii či substrátu, díky kterým princip pěstování ještě lépe pochopíte.

Výhody: estetika, vysoká čistota, jednoduchá přesadba, výrazně snížené riziko nákazy škůdci a nemocemi, v případě výskytu škůdců a nemocí výrazné zpomalení jejich šíření 

Nevýhody: dražší pořizovací náklady (v ideálním případě je potřeba mít pod stěnou zabudovanou skříňku s odpadní nádržkou, která umožňuje i automatizaci závlahy)

Květináč Flora Pot s rostlinou pěstovanou v minerálním substrátu, tedy hydroponicky.

Jasný verdikt: Substrát je klasika, ale hydroponie zajistí delší životnost zelené stěny

V našich zelených stěnách nejraději pěstujeme hydroponicky. Oproti pěstování v substrátu hydroponie výrazně snižuje riziko nakažení nemocemi a škůdci rostlin. V hydroponii tak jednotlivé rostliny budou žít déle. Navíc odpadá úklid substrátu, který může při manipulaci s rostlinami trochu vypadávat. 

Takhle například vypadá zelená stěna Flora Interior – systém Flora Panel, pěstování v hydroponii.

Příště vám prozradíme, jak se o zelenou stěnu starat.
Tak nás nezapomeňte sledovat.

Zvažujete instalaci zelené stěny do svého domova? Nebo si chcete postavit zelenou stěnu sami?
Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme. 

Tato stránka používá cookies pro lepší fungování a remarketing. Prohlížením této stránky s použitím cookies souhlasíte.