Stavíte si zelenou stěnu sami nebo nevíte, pro jaký systém nebo způsob pěstování rostlin se rozhodnout? Sledujte náš seriál: Vše, co potřebujete vědět o zelených stěnách.
Se systémy pro stavbu zelených stěn jsme vás seznámili v minulém článku. Dnes vám v druhém článku seriálu prozradíme více o jednotlivých způsobech pěstování. Jednoduše vám vysvětlíme, jakými způsoby můžete pěstovat rostliny v zelených stěnách, jejich výhody a nevýhody, který způsob používáme nejraději my a proč.
Truhlík je král
Největším trendem pro stavbu zelených stěn jsou jednoznačně truhlíkové systémy s přepadovou závlahou. Jejich moderní provedení umožňuje jednoduchou instalaci i údržbu a jejich finanční náklady jsou ve srovnání s jinými systémy levnější. Většina z nich ,včetně našeho systému Flora Panel, je navržena tak, abyste v nich mohli květináče s rostlinami snadno vyndávat, přesouvat a měnit. Tento systém vám také vydrží nejdéle a jako jediný umožňuje různorodou pěstební variabilitu – tedy pěstování rostlin různými způsoby.
Proto se dále rozepíšeme o způsobech pěstování v truhlíkových systémech, které pro stavbu zelených stěn nejvíce doporučujeme – ať už stavíte svépomocí nebo prostřednictvím realizační firmy.
Substrát: dobrý sluha, zlý pán
Klasická metoda, kterou věrně znají už naše babičky. Do truhlíku jednoduše vložíte květináče s rostlinami tak, jak si je koupíte v obchodě a zalijete. Když některá rostlina uhyne, jednoduše ji vyndáte a vložíte v květináči novou. Na první pohled rychlé a jednoduché řešení. Problém nastává ve chvíli, když se vám nějaká rostlinka nakazí chorobou či škůdci, protože ti se množí právě v substrátu, který tvoří ideální podmínky pro jejich žití. Navíc je vyšší riziko, že se nakazily i další rostliny.
Výhody: tradiční metoda, kterou zná každý, levnější pořizovací náklady
Nevýhody: rychlé množení škůdců, rychlejší nákaza rostlin nemocemi
Hydroponie je královna
Pěstování v hydroponii není žádnou novinkou, přesto o ní lidé moc nevědí. Do truhlíků se vloží jednotlivé rostliny v květináčích, ve kterých je speciální keramické kamenivo pro hydroponické pěstování – minerální substrát. Pro květináče v zelených stěnách se používá například o frakci (průměru) 3/8. Květináče mají ve svém spodku otvory, díky kterým minerální substrát obsažený v květináči nasává z truhlíku vodu pro rostliny.
Pěstování v hydroponii máme nejraději i my. V našem systému Flora Panel se díky přepadové závlaze a speciálně navrženému sklonu truhlíků – Flora Panelů – dostane ke každé rostlině přesně tolik vody, kolik potřebuje.
Prohlédněte si i naše obrázkové návody na pěstování v hydroponii či substrátu, díky kterým princip pěstování ještě lépe pochopíte.
Výhody: estetika, vysoká čistota, jednoduchá přesadba, výrazně snížené riziko nákazy škůdci a nemocemi, v případě výskytu škůdců a nemocí výrazné zpomalení jejich šíření
Nevýhody: dražší pořizovací náklady (v ideálním případě je potřeba mít pod stěnou zabudovanou skříňku s odpadní nádržkou, která umožňuje i automatizaci závlahy)
Jasný verdikt: Substrát je klasika, ale hydroponie zajistí delší životnost zelené stěny
V našich zelených stěnách nejraději pěstujeme hydroponicky. Oproti pěstování v substrátu hydroponie výrazně snižuje riziko nakažení nemocemi a škůdci rostlin. V hydroponii tak jednotlivé rostliny budou žít déle. Navíc odpadá úklid substrátu, který může při manipulaci s rostlinami trochu vypadávat.
Příště vám prozradíme, jak se o zelenou stěnu starat.
Tak nás nezapomeňte sledovat.
Zvažujete instalaci zelené stěny do svého domova? Nebo si chcete postavit zelenou stěnu sami?
Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.