Jak Flora Urbanica dělá svět zelenějším? Přečtěte si příběh vzniku Flora Panelu

Příroda je pro lidstvo tou největší inspirací. Spousta vynálezů, dříve nepředstavitelných, ale dnes už běžných, je okoukaná právě z ní. Výjimkou není ani Flora Panel, kterému rostliny vdechly život a díky kterým ozdravuje životní prostředí, podporuje ekologii a dělá svět hezčím místem. Proč jsme se vydali touto cestou a co předcházelo vzniku Flora Panelu?

Ještě, než se ale pustíme do vypravování o Flora Panelu, věděli jste například, že:

  • Suchý zip vznikl zkoumáním bodliny z rostliny Lopuchu většího, na jejímž konci byl mikroskopem objeven háček?
  • Zuby dřevorubeckých pil už dávno vymyslela kusadla larev tesaříků, která nás inspirovala k tvoření? 
  • Reflexní prvky mají svůj původ v kočičích očích, jež v noci nazpět odrážejí zářivé světlo? 
  • Letadlo se nám podařilo zkonstruovat díky ptákům a touze lidí vzlétnout?
  • Neprůstřelné vesty, chirurgické nitě a speciální lana jsou vědci schopni vyrábět až 10x pevnější díky pavoučímu vláknu nedávno objeveného Křižáka madagarského?

Z přírody se máme stále co učit a právě tady začíná i náš příběh.

Byl jednou jeden velký zelený sen

Luboš Machala, jeden ze zakládajících členů společnosti Flora Urbanica, zasvětil studiu pěstebních technik a rostlin celý svůj život. Už jako malý pracoval v rodinné firmě, která se zabývá speciálním pěstováním stromků ve školkách. Příroda pro něj byla jasná volba a vůbec neváhal nastoupit na střední lesnickou školu. 

Při vysokoškolském studiu managementu zahradní architektury ho nadchly zelené stěny a střechy – systém, který umožňuje pěstovat živé rostliny na konstrukcích pokrývajících klidně celou střechu domu nebo i venkovní fasádu.

Zde se začal rodit jeho sen – vlastní firma s řešením, které přinese ještě více zeleně do běžného života lidí. Aby se více seznámil s tímto segmentem, vycestoval v roce 2010 do St. Tropez ve Francii, kde se setkal s tehdy nejlepším systémem zelených stěn – z rašeliníku (sphagnum).

Pokusy o vytvoření vlastního systému postaveném na pěstování v rašeliníku a nerezových konstrukcích mu umožnily v roce 2013 založit firmu Arch Vegetal, která jako jedna z prvních v České Republice realizovala stavbu zelených stěn a střech. V roce 2014 společnost postavila největší vertikální zahradu v ČR, za kterou jsme získali několik ocenění za architekturu a certifikaci LEED Gold.

Servis velké zelené stěny (Medispol, Brno)

Entuziasmus a tvrdá práce se vyplatí

Nicméně vývoj šel dál a firmy se začaly více soustřeďovat na udržitelnost systémů, která byla u rašeliníkových stěn složitá a nákladná. Na trhu ale nebyl žádný systém, který by vyhovoval nárokům firmy a požadavkům klientů. A tak si ho začala vytvářet sama.

Deset let zkušeností se stavbou zelených stěn a jejich zkoumáním přineslo kýžené ovoce. Výkresy se staly skutečností a tak na začátku roku 2020 vznikl Flora Panel a s ním i další firma Flora Urbanica, která systém vyrábí.

Co Flora Panel přináší?

Univerzální řešení pro originální zkrášlení jak interiéru, tak exteriéru. Systém jsme navrhli tak, aby vyhovoval i těm nejnáročnějším a splňoval vysoké požadavky, ale je tak jednoduchý, že si ho dokážete doma postavit i sami.

Jaké další výhody Flora Panel nabízí?

  • Použití různých pěstebních technik – substrát, semihydroponie nebo hydroponie.
  • Neplýtvá vodou – dodá rostlinám přesně tolik vody, kolik vyžadují.
  • 100% recyklovatelný – celý je vyroben pouze z polypropylenu a hliníku, které zajišťují dlouhou životnost a plnou recyklovatelnost.
  • Vhodný do exteriéru – je opatřen UV stabilizátory, které zajišťují odolnost proti slunci.
  • Exotika v interiéru – různé tropické rostliny oživí jak obývák nebo ložnici, tak kanceláře i recepce a dodají místnosti moderní nádech. 
Detail venkovní zelené fasády realizované systémem Flora Panel (soukromá stěna, Brno)

Symbol udržitelnosti a detailu

Na trhu existuje několik systémů zelených stěn, nicméně rostou nároky klientů, kteří chtějí levné a zároveň kvalitní řešení. My jim však toto řešení díky dlouholetým inovacím poskytujeme. „V tomto oboru jsme pracovali dostatečně dlouho a viděli jsme spoustu chyb, které se při realizacích zelených stěn děly. Profesionální systém Flora Panel jsme proto vymysleli tak, aby tyto chyby eliminoval. Splnili jsme tím náročné požadavky zákazníků.” objasňuje svůj produkt Luboš Machala. “Jsme rádi, že právě díky tomuto systémově jednoduchému a dlouhodobě udržitelnému řešení se naše města ještě více zazelenají,“ dodává spoluzakladatel Filip Goldman.

Jednoduchý a rychlý servis

Jelikož se rostliny neustále proměňují a vyvíjejí, je důležité vytvořit systém, který vydrží dlouhodobě a šetří čas i peníze. Čím je Flora Panel výjimečný? Snadná výměna rostlin ve Flora Panelu umožňuje oproti jiným pěstebním metodám okamžitě oživit zelenou stěnu nebo se zbavit rostlin starých, nehezkých či nemocných. 

Různorodost pěstebních technik

Dlouhodobé pěstování rostlin se nejvíce osvědčilo v hydroponii  (vodní lázeň bez organické hmoty), lze však pěstovat i v běžných substrátech, které jsou levnější. Pokud si chcete zelenou stěnu nebo fasádu pořídit, ujasněte si, jak dlouho by vám měl systém dělat radost, protože od toho se odvíjí zvolená pěstební technika a výsledná cena produktu. 

Dlouhodobá investice

Chcete, aby se váš systém po několika letech musel obnovovat, což může být nákladné, nebo raději použijete systém, který umožňuje dlouhodobě pěstovat rostliny bez zásahu do systému, tzn., že nejsou nutné žádné renovace nebo opravy. Tato kritéria jsou také jeden z nejdůležitějších faktorů investic pro developery, kteří se soustředí hlavně na poměr kvality a ceny.

Živé obrazy bez námahy

Zelené obrazy jsou ideálním řešením pro lidi, kteří chtějí svůj domov oživit a nehledají komplexní ozelenění stěny nebo fasády. Zelená barva prokazatelně zklidňuje mysl a živý objekt v místnosti přináší radost. Rostliny do našeho života a domovů patří snad odjakživa, milujeme je a rádi se o ně staráme. 

Při vývoji systému Flora Panel jsme mysleli i na ty, kteří s pěstováním rostlin nemají zkušenosti nebo s tím někdy bojují. Údržba zeleného obrazu je proto co nejjednodušší, stačí ho zalít pouze jednou za tři týdny a díky modernímu způsobu pěstování v hydroponii zůstává okolní prostředí krásně čisté a rostliny šťastné. Pěstování ve Flora Potech umožňuje libovolnou manipulaci s rostlinami a tím přizpůsobení nebo měnění designu dle vlastního přání. 

Zelená stěna v kancelářích Kauflandu v Praze

Práce, která nám dává smysl

Pomocí Flora Panelu jsme realizovali už desítky zelených stěn a obrazů, které jsou k vidění hlavně v Brně a Praze. Spolupracujeme s VUT v Brně na vývoji a aplikaci zelených stěn a společně s velkou mezinárodní společností ISOVER jsme vyvinuli extenzivní fasádu

Máme radost z naší práce a produktu věříme. Baví nás překonávat nové výzvy a práce s přírodou nás naplňuje a dává nám smysl,” shodují se zakladatelé Flory Urbanicy. Naše zelené obrazy, stěny i samotný Flora Panel si můžete prohlédnout v portfoliu a objednat v e-shopu. Rádi uděláme i váš svět zelenější!

Tato stránka používá cookies pro lepší fungování a remarketing. Prohlížením této stránky s použitím cookies souhlasíte.