Historie zelených stěn

Nádherné zelené stěny, které jsou čím dál více součástí designových staveb, se pomalu, ale jistě, dostávají do povědomí široké veřejnosti. Oblíbenější se stávají jak v kancelářích, kde zpříjemňují zaměstnancům pracovní prostředí, tak jako estetický doplněk domova. Víte, že jejich inspirace sahá hluboko do historie? Objevte původ tohoto skvělého vynálezu, který přináší šetrným způsobem více přírody do našich každodenních životů. 

Co je to zelená stěna?

Zelená, živá či vertikální stěna je pojmenování stěn, které jsou pokryté živými rostlinami díky speciálním konstrukcím, kterou je i Flora Panel. Jedná se o novodobý pilíř moderní architektury, nicméně jeho historie pravděpodobně sahá mnohem hlouběji.

Zelený ráj jako důkaz lásky

Svou inspiraci nejspíš nachází daleko ve starověkém Babylonu (dnešní Irák), kde v roce 600 př.n.l. nechal podle legendy král Nabukadnezara II vystavět pro svou ženu Amytis, přistěhované z krásné země plné zeleně, obrovské Visuté zahrady. Stýskalo se jí totiž po své zemi Médii, kde ji obklopovala divoká příroda a hory. Zatím sice neexistují přímé důkazy existence tohoto divu světa, ale dle historických záznamů se jedná o první stavbu s vestavěným zavlažovacím systémem. Zahradami, které zdobily terasy velkolepého paláce, totiž protékala svrchu hradeb pramenitá voda a dodávala tak potřebnou vláhu všem květinám. 

Jak mohly Visuté zahrady Semiramidiny vypadat? To znázorňuje rytina nizozemského malíře  z druhé poloviny 16. století. (Zdroj: Maerten van Heemskerck, wikiart.org, public domain

První zelená stěna

Ve 30. letech 20. století vyvinul Stanley Hart White, profesor krajinářské architektury na Univerzitě v Illinois, první systém pro stavbu zelené stěny. Prototypy testoval na svém dvorku v Illinois v Urbaně. V roce 1938 si nechal svůj vynález patentovat pod názvem “Botanical Bricks”. White byl talentovaným umělcem a studenty se snažil inspirovat svým kreativním přístupem k výuce. Skvělým příkladem jsou jeho ilustrační kresby na tabuli „Deset snímků na výuce krajinářské architektury“, které používal k předávání principů. Měl také bratra, populárního autora dětských knih Elwyna Brookse Whita, který napsal mimo jiné i příběh myšáka Stuarta Littla.

Proslulé Whiteovi kresby technik krajinářské architektury na tabuli (Zdroj: tclf.org)

Inspirováno divokou džunglí

Za zakladatele vertikálních zahrad byl však dlouhou dobu považovaný francouzský botanik a umělecký designér Patrick Blanc. Nicméně právě díky němu celý svět objevil (a stále objevuje) krásu vertikálních zelených stěn zvaných Mur Végétal, anglicky Vertical Garden. Své poznatky a výtvory zvěčnil v několika krásných knihách. Inspiraci Blanck hledá hlavně v divokých džunglích, fascinují jej barvy a struktury tropických listů i vegetace mohutných vodopádů. 

Mezi nejmodernější systémy zelených stěn patří i Flora Panel. Podívejte se na naše realizace, které přináší do měst více přírody a dělají tak svět zdravější a zelenější. 

Patrick Blanc s billboardem vysvětlujícím jeho vertikální zahrady Le Mur Végétal
(Zdroj: verticalgardenpatrickblanc.com, copyright Pascal Heni)
Jedna z Blancových nejznámějších zelených fasád je součástí muzea Caixa Forum v Madridu
(Zdroj: verticalgardenpatrickblanc.com)
Tato stránka používá cookies pro lepší fungování a remarketing. Prohlížením této stránky s použitím cookies souhlasíte.